Silikon Vadisi terk ediliyor!

0

San Francisco’nun son durumu hiç iç açıcı değil. Silikon Vadisi’ne de evsahipliği yapan şehir giderek daha ıssız hale geliyor.

ABD’nin en büyük şehirlerinden biri olan San Francisco, son yıllarda göç vermeye başladı. Silikon Vadisi gibi teknolojinin kalbinin attığı yerlere ev sahipliği yapan şehir son yıllarda giderek ıssızlaşmaya başladı. Şehir günden güne halkını kaybetmeye ve boşalmaya başlıyor. Bu kaçışın birçok sebebi bulunuyor. Bunlar arasında en çok öne çıkanı ise ev fiyatlarındaki artış. Orta halli bir evin bile 1 milyon dolardan aşağı satılmadığı şehir, insanlar için cazip olmaktan uzaklaştı. Bu şehirde yaşamak zorunda olanlar ise banliyo olarak tabir edilen şehre belli bir mesafede olan yerleşim yerlerini tercih etmeye başladı. Ev alamayan ya da kiraları yüksek bulanlar karavan seçeneğini değerlendiriyorlar. Birçok yazılım mühendisi ya da teknoloji şirketi çalışanı normal bir evde oturmak yerine karavanda yaşamayı tercih ediyor.

Redfin tarafından yapılan bir araştırmaya göre ABD’nin en çok kan kaybeden, daha doğru bir ifadeyle insan kaybeden şehri San Francisco.

2017’nin son çeyreğini kapsayan araştırmaya göre 500 kişi arasında yapılan ankete katılanların yarısı şehri terk etmek istediğini belirtti. Peki neler oluyor bu koca şehirde?

Bu kaçışta en büyük sebep yükselen ev fiyatları. Artık fiyatlar öyle çığrından çıktı ki yıllarını bu şehirde geçirenler bile burnundan solur hale geldi.

San Francisco’nun görünen yüzü… Dışarıdan bakanlar için huzur ve rahatlığın şehri… Ama bir de madalyonun diğer yüzü var!

Şehirde orta halli bir ev 1.5 milyon dolardan düşük bir fiyatla satılmıyor!

Oysa şehrin biraz arkasına gittiğimizde, örneğin Sacramento bölgesine bu fiyatın katbekat düşük seviyelerinde ev alınabiliyor, kiralar da hayli uygun.

Şehirde hemen her şey aşırı pahalı olduğundan yıllık geliri 300 bin doların altında olanların koca şehirde rahat bir nefes alması pek mümkün görünmüyor.

Bu görkemli şehirde bulunan evlerin sadece yüzde 12’si uygun fiyatlarla kiralanıyor veya satılıyor.

İlginçtir, Silikon Vadisi’nde yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre yılda 400 bin dolara kadar gelir elde edenler kendilerini orta sınıf olarak görüyor; çünkü bu gelirle ev almayı göze alamayacaklarını biliyorlar!

Hayatta kalabilmek için insanlar şehrin çok daha uzak noktalarında yaşamayı tercih ediyor; daha doğrusu buna zorunlu kalıyorlar!

Misa ve Mike da şehrin mağdurlarından! Şehir merkezine yakın bir noktada ev alamayacaklarına karar verince yat alıp içinde yaşamaya başladılar!

Bir teknede yaşamaya karar verdikten 10 yıl sonra çift, hayatlarının geri kalanında denize oturmayı planlıyor. İlginç ama gerçek; şehirde yaşamanın daha pahalı olduğunu gören çift yatta hayatlarını sürdürmeye devam edecek!

2014’te Heather Stewart ve Luke Iseman şehirde evlerinde yaşarken aylık 2200 dolar harcamaları vardı; altından kalkamayacaklarını düşünüp çok daha küçük yere geçtiler! Bakın yeni evleri nasıl? İnanmanız epey güç olacak!

Çift, Doğu Körfezi’ndeki boş bir otoparka kiraladıkları ve küçük bir eve dönüştürdükleri çiftlik için 2,300 dolarlık bir nakliye konteyneri satın aldı.

Çift evlerini kendileri yaptı ve çok daha uygun koşullarda (maddi olarak elbette!) yaşıyorlar.

Bir illüstratör olan Peter Berkowitz, bir arkadaşının San Francisco’da dairesinde ev yapımı ahşap sandık içinde yaşıyor ve aylık 400 dolar harcaması var.

Uzun bir süre bu evde yaşayan Berkowitz’in küçük ‘yuva’sı işte böyleydi. Ancak bu hikaye çok uzun sürmedi ve müfettiş kontrolü neticesinde bu girişimin yasak olduğunu görünce yuvasını terk etmek zorunda kaldı.

Yıllar yıllar önce evsizler için yapılan bu minik evler artık şehir sakinleri için yuva oldu; toplamda 1 milyon dolar bu minik evler için harcanıyor.

Evsizlere yapılan bu minik yapılar dışarıdan bakıldığında her zaman da ‘yaşanabilir’ bir yuva gibi görünmüyor elbette!

Yüksek kiralar insanları tanımadıkları insanlarla beraber yaşamaya itiyor. Aynı evde 4-5 hatta 6 kişinin kalması bu şehirde hayli yaygın.

Bir diğer yaygın yuva da kamyon arkaları… Gün geçtikçe yaygınlaşan bu karavanlar nispeten daha ucuza geliyor ve yaşayanlar diledikleri yere özgürce gidiyor.

Şimdi daha vurucu bir olaydan söz edelim: Hemen herkesin çalışmak için rüyasını süslediği ve Elon Musk’ın sahibi olduğu Tesla’nın mühendislerinden Jason Roesslein,yüklü miktarda öğrenci kredisi ödüyor; haliyle bu karavanda yaşıyor!

Silikon Vadisi’nde bulunan Facebook, Google gibi dev şirketlerdeki işlerini kaybetmek istemeyen yazılımcılar, mühendislerin bir kısmı karavanda kalıyor, bir kısmı ise şehir dışından her gün işe gidiyor!

Çadır şehirler bu görkemli şehirde hızla artıyor. Sonuç olarak, şehir merkezi, dünyanın en yoksul mahallelerine ev sahipliği yapmaya başladı; görüntüler de pek iç açıcı değil.