SpaceX Uzay’a 49 uydu daha fırlattı

0

Havacılık şirketi SpaceX, 49 Starlink uydusunu uzaya taşıyan iki aşamalı Falcon 9 roketinin görevini başarıyla gerçekleştirdikten sonra Florida açıklarındaki Atlantik Okyanusu’na iniş yaptığını duyurdu.

SpaceX 60 internet uydusunu uzaya fırlattı

SpaceX’in Twitter hesabından, roketin ilk aşamasının fırlatmadan 9 dakika sonra Florida kıyılarında Atlantik Okyanusu’nda konuşlanmış SpaceX drone gemisine temas ettiği anların görüntüsü paylaşıldı.

Falcon 9’un ikinci aşamasının hedefine doğru ilerleyerek, 49 uyduyu fırlatmadan yaklaşık 15 dakika sonra yörüngeye yerleştirdiği bilgisi de daha sonra teyit edildi. Bu görev sonucunda Falcon 9 roketi, 10. defa başarılı şekilde fırlatılmış ve yere iniş yapmış oldu.

Elon Musk duyurdu: SpaceX yörüngeye 60 uydu daha gönderdi - Son Dakika  Teknoloji Haberleri | NTV HaberTürk gençlerinin geliştirdiği ve 2019 TEKNOFEST yarışması model uydu alanında 1. olan “Grizu-263A” isimli mini uydu da “Türkiye’nin ilk cep uydusu” olarak Falcon 9 roketiyle 13 Ocak’ta uzaya fırlatılmıştı.

Türkiye'nin ilk cep uydusu Grizu-263A için geri sayım başladı - SDN


Son görevle birlikte Starlink projesine ait uydu sayısını 2 binin üzerine çıkaran SpaceX, toplamda 12 bin uydu fırlatma iznine sahip.