St. Louis şehrinde protestolar devam ediyor

0

St. Louis şehrinde dün yaşanan korkunç olay gündeme damgasını vurdu. Polisin gözaltına almaya çalıştığı sırada boynuna uyguladığı baskı sonucu hayatını kaybeden George Floyd, ABD’de sembol isim haline geldi ve ırkçılık karşıtı eylemleri ateşledi.

Missouri eyaletinin St. Louis şehrinde gerçekleşen eylemde yaşanan inanılmaz olay dünyayı ayağa kaldırdı. St. Louis’de yaşayan avukat bir karı koca evlerinin önünden geçen protestocu grubu ellerindeki uzun namlulu tüfek ve silahla tehdit etti.

Patty and Mark McCloskey evlerinin önünden geçen grubu görünce silahlarını kapıp dışarı fırladılar ve silahlarını doğrultup tehdit ettiler. Protestocuların o anın videosunu Twitter’da paylaşmasıyla olay yerine gelen habercilerin çektiği fotoğraflar kan donduracak cinsten.

Kadının silahını doğrulttuğu göstericilerden birinin üzerinde ‘Don’t shoot’ ‘Ateş etme’ yazılı bir tişört giydiği bildirildi. Bireysel silahlanma ABD’de, özellikle de güney eyaletlerinde büyük sorun haline gelmiş durumda.

Çılgın karı kocanın evinin önünden geçen göstericilerin St. Louis valisi Lyda Krewson’un ofisine doğru gittikleri bildirildi. Göstericiler vali Lyda Krewson’ı ırkçılık karşıtı gösterilerde yer alanların isimlerini açıklamak ve ırkçı beyazlara hedef göstermekle suçlanıyordu.

Vali Lyda Krewson, cuma günü yaptığı açıklamada özür dilemiş ve sadece Covid-19 salgınının yaşandığı bu günlerde yetkililere yardımcı olmak istediğini açıklamıştı. Vali, özür diledikten sonra isimlerin yayınlandığı listeyi de kaldırdığını açıkladı.

Avukat çiftin silahlı tehtidinden sonra göstericiler valilik ofisinin önündeki yola boyalarla ‘İSTİFA ET’ yazdılar. İnternet üzerinden başlatılan bir kampanyada Lyda Krewson’ın istifasını sağlamak için 40 bin imza toplanmıştı. Dünkü eylemde çok sayıda polisin vali Lyda Krewson’ın ofisini korumaya aldığı görüldü.