Suudi Veliaht Prens Selman Ankara’da

0

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman saat 16.00 suların Esenboğa Havalimanı’na indi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve diğer yetkililer tarafından karşılanan Veliaht Prens daha sonra Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne geçerek resmi törenle karşılandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Veliaht Prens’in, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir araya gelerek yapacağı baş başa görüşmenin ardından heyetler arası görüşme gerçekleşecek. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, resmi temaslarda bulunmak üzere Ankara’ya geldi. Muhammed Bin Selman’ı havalimanında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve diğer yetkililer karşıladı. Ziyaret kapsamında Veliaht Prens Bin Selman, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde resmi törenle karşılandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Veliaht Prens’in, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir araya gelerek yapacağı baş başa görüşmenin ardından heyetler arası görüşme gerçekleşecek. Muhammed Bin Selman, görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, onuruna vereceği resmi akşam yemeğine katılacak.

ERDOĞAN NİSAN AYINDA ZİYARET ETMİŞTİ
Cumhurbaşkanı Erdoğan da 28-29 Nisan’da Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz Al Suud’un daveti üzerine Cidde’ye giderek çeşitli temaslarda bulunmuştu. Erdoğan ayrıca 10 Mayıs’ta Prens Muhammed Bin Selman’la yaptığı telefon görüşmesinde de ikili ilişkileri ve bölgesel konuları ele almıştı.

Prens Muhammed Bin Selman’ın Ankara’ya yapacağı ziyareti, 17 Haziran’da kamuoyuna duyuran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnşallah biz de Külliye’de kendilerini kabul edeceğiz. Orada gerek ikili gerek heyetler arası görüşmelerimizi yapacağız ve bundan sonraki sürece yönelik Türkiye-Suudi Arabistan ilişkilerini inşallah çok daha ileri derecede, çok daha yüksek seviyede nerelere taşıyabiliriz, bunları değerlendirme fırsatını bulacağız.” ifadelerini kullanmıştı.