T.C. Merkez Bankası’nın döviz rezervleri ekside mi?

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ’95 milyar dolar döviz rezervi’ açıklamasına karşın ekonomistler söz konusu miktarın brüt olduğunu, Merkez Bankası’nın net döviz rezervinin ekside olduğunu söyledi.

Türk Lirası son aylarda dolar karşısında önemli oranda değer kazandı. Ancak uluslararası ekonomistler TL’nin değer aşırı değer kazancının, Merkez Bankası’nın döviz rezervlerini yükseltmesine engel olabileceği uyarısında bulunmuştu.

Merkez Bankası’nın döviz rezervleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan, döviz rezervine ilişkin “Göreve geldiğimizde 27,5 milyar dolar döviz rezervi vardı Merkez Bankası’nın. Şimdi 95 milyar dolar döviz rezervimiz var. Döviz işlemlerinin tamamı piyasa kuralları çerçevesindedir ve hukuka uygundur.” dedi.

Ekonomist Yalçın Karatepe, söz konusu miktarın brüt rezervler olduğunu belirterek “Net rezervler ne kadar? Ona baktığımızda şu an eksi 45 milyar dolar civarında.” dedi. Karatepe, brüt rezervler içinde swap ile bankacılık işlemlerinden gelen karşılıklı paraların bulunduğunu belirtti.

Erdoğan’ın döviz rezervi 96 milyar dolar sözleriyle ilgili olarak “Brüt rezervler öyle ama o miktar, içinde birçok şey barındırır. Onu nete almak lazım. Onlar çıkarıldığı zaman eksi 55 milyar dolar çıkan bir rezerv var. Gerçek anlamda rezervler ekside. Bu da Batı’da risk pirimini çok ciddi yükselten bir faktör.” ifadelerini kullandı.