Tecavüz skandalıyla sarsılan prestijli üniversite, öğrencilerine ‘cinsel rıza’ dersi verecek

0

Dünyanın en prestijli üniversiteleri arasında yer alan İskoçya’daki St. Andrews Üniversitesi, sosyal medyada taciz, tecavüz skandalının patlak vermesinin ardından öğrencilerine ‘cinsel rıza’ dersi verecek.

Dünyanın en prestijli üniversitelerinden biri kabul edilen İskoçya’daki St. Andrews Üniversitesi, tecavüz iddialarının ardından öğrencilere “cinsel rıza” dersleri verileceğini açıkladı.

Instagram’da “St. Andrews Survivors” (St. Andrews Mağdurları) adıyla açılan bir hesapta onlarca kişi üniversitede tecavüz ya da cinsel tacize uğradığını yazdı.Üniversitenin bir “kardeşlik” (fraternity) kulübü, iddialarla ilgili olarak bazı kişilerin üyeliğini askıya aldı.

Üniversite yetkilileri, önceliklerinin mağdurlara destek vermek olduğunu söyledi. İskoçya polisi, iddialarla ilgili başlattığı inceleme kapsamında üniversiteyle çalıştığını duyurdu.

MAĞDURLARA ‘SESSİZ KALMAYIN’ ÇAĞRISI

Üniversitenin rektör yardımcısı Instagram hesabını açan kişiyle görüştü ve mağdurların sessiz kalmamaları çağrısı yaptı. Instagram hesabında cinsel saldırı, taciz ve tecavüze uğradığını söyleyenler yaşadıklarını anlattı. Hesaptaki tüm paylaşımların tamamının üniversiteyle bağlantılı olmadığı belirtiliyor.

İngiltere’de yayımlanan Daily Telegraph gazetesi, “Alpha Epsilon Pi” adlı Amerikan üniversitelerinde yaygın olan türden bir kardeşlik kulübünün St. Andrews kolunda dokuz ayrı tecavüz vakasından söz edildiğini yazdı.

TECAVÜZ KARŞITLIĞI KÜLTÜR EĞİTİMİNE YER VERİLECEK

Kulübün Facebook sayfasındaki 3 Temmuz tarihli bir mesajda, haklarında tecavüz suçlaması bulunan tüm üyelerin üyeliklerinin askıya alınacağı, yeni üye programında “tecavüz karşıtlığı kültürü eğitimine” yer verileceği belirtildi.

Açıklamada “İddiaların içeriğini korkunç buluyoruz ve bunları son derece ciddiye alıyoruz” denildi.Üniversitenin yeni akademik yılında, yönlendirme programı kapsamında tüm öğrencilere kayıt öncesinde “cinsel rıza” dersi almaları zorunluluğu getirildi.

Derslerin öğrencileri cinsel saldırıyla mücadele konusunda bilinçlendirmelerinin amaçladığı belirtiliyor.1413’te kurulan St. Andrew Üniversitesi, geçen yıl Guardian gazetesinin Britanya’daki en iyi üniversiteler sıralamasında Oxford’u geçerek, Cambridge’ın ardından ikinci sırada yer almıştı.