Trump döneminde yaklaşık 4 bin çocuk, Meksika sınırında ailelerinden ayrıldı

0

Donald Trump’ın ‘sıfır tolerans’ politikası kapsamında Meksika sınırında ailelerinden ayrılan çocukların sayısının 3 bin 913 olduğu kaydedildi.

Aile Birleşimi Görev Gücünden yapılan açıklamada, Trump’ın bu politikasının yürürlüğe girdiği 1 Temmuz 2017’den itibaren ailelerinden koparılan göçmen çocukların neredeyse hepsinin belirlendiği ifade edildi.

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU), hükümet bilgilerine dayanarak mahkeme başvurularında tanımlanan 5 bin 500’den fazla çocuğun olduğunu açıklamıştı.

17bin 23 vakanın daha ele alınacağı kaydedilen açıklamada, ailelerinden ayrılan çocuk sayısının 3 bin 913 olduğu belirtildi.

Çocukların çoğu Guatemalalı

Aile Birleşimi Görev Gücü verilerine göre, ailelerinden ayrılan çocuklardan 2 bin 270’i Guatemalalı.

Guatemalalı çocukları, Honduraslı (1150), El Salvadorlu (281), Brezilyalı (74) ve Romanyalı (23) çocuklar izliyor.

Diğer yandan ailelerinden koparılan çocukların sayısı Meksika ile sınırdaki Arizona eyaletinin Yuma kentinde 1114, Texas eyaletinin Rio Grande Vadisi’nde 1025 ve El Paso kentinde ise 982.

391 çocuğun ailesinden haber alınamıyor

Açıklamada, “sıfır tolerans” politikasına karşı çıkan ACLU, açtığı davaların Trump’ın başkanlığının ilk 6 ayını ele almadığı anımsatılarak bu dönemde ailesinden ayrılan çocuk olup olmadığının belirlenmesi için çalışılacağı ifade edildi.

Böylelikle, ailesinden koparılan göçmen çocukların sayısının artabileceğine işaret edilen açıklamada, 3 bin 913 çocuktan 1786’sının ebeveynlerinden biriyle bir araya getirildiği kaydedildi. Açıklamada, ailelerinden ayrılan 1965 çocuğun ebeveynlerine ulaşıldığı, bunların da çoğunun başka bir aile üyesine teslim edildiği ve 391 çocuğun ailesine henüz ulaşılamadığı aktarıldı.

“Sıfır tolerans” politikası

Donald Trump döneminde binlerce çocuk, Meksika sınırında ailelerinden ayırıldı.

Trump’ın “sıfır tolerans” adını verdiği politika kapsamında ayırılan en az 1000 ailenin hala birbirine kavuşamadığı tahmin ediliyor.

1 Temmuz 2017’de uygulamaya konulan “sıfır tolerans” politikası, açılan davaların ardından Haziran 2018’de sona erdi.

Joe Biden yönetimi, mayısta Trump döneminde Meksika sınırında birbirinden ayırılan göçmen ailelerin üyelerini yeniden birbiriyle kavuşturmaya başladıklarını belirtmiş, bu kapsamda 2017’de birbirinden ayırılan 4 ailenin mensupları yeniden kavuşturulmuştu.

San Diego’da bir federal mahkeme, 1723 çocuğun Trump’ın “sıfır tolerans” politikası nedeniyle değil çocuğun tehlikede olma riski veya ana-babalıkla ilgili şüpheler sebebiyle ailelerinden ayrıldığına karar vermişti.