Trump Ortadoğu’ya 1500 Asker Gönderilmesini Onayladı

0

Başkan Donald Trump takviye asker sevkiyatını onayladı.

Amerikan haber ajansı AP’nin bildirdiğine göre, Kongre üyelerine bu bilgi, dün Ortadoğu’da Amerikan askeri varlığını güçlendirme konusunda Pentagon’un önerilerinin tartışıldığı toplantıdan sonra verildi.

“Askerler koruyucu rol üstlenecek”

Japonya’ya yola çıkmadan önce Beyaz Saray’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan ABD Başkanı Donald Trump bölgeye gönderilecek 1500 askerin büyük ölçüde koruyucu bir rol üstleneceğini söyledi.

AP’nin edindiği konuyla ilgili bildirimin kopyasına göre, bölgeye gönderilecek asker sayısı “kabaca” 1500 olacak. Gelecek haftalarda konuşlandırılmaları beklenen askerlerin ana sorumluluk ve faaliyetleri savunma amaçlı olacak.

Bildirime göre, askerlerin görevleri arasında bölgeye daha önceden giden Amerikan güçlerinin korunması ve deniz ulaşımının engelsiz devam etmesinin sağlanması olacak.

Asker gönderme planları henüz resmi olarak açıklanmadığı için yetkililer isimlerinin açıklanmaması koşuluyla konuştu.

Hafta başında yetkililer, Pentagon’da bölgeye 10 bine kadar asker gönderme konusunda planların hazırlandığını belirtmişti. Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan, medyada telaffuz edilen rakamları yalanlamış ve henüz asker sayısı konusunda bir karar alınmadığını söylemişti.

ABD, İran’dan tehditler geldiğini gerekçe göstererek bu ay Basra Körfezi’ndeki askeri varlığını genişletmeye başlamıştı. Washington, savaş gemisi ve 4 adet B-52 bombardıman uçağı göndermişti. Ayrıca Pentagon, hangisi olduğu açıklanmayan bir bölge ülkesine Patriot hava savunma füzesi bataryası yerleştirme kararı almıştı.

VOA