Trump Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton’ı Görevden Aldı

0

Donald Trump Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’ı görevden aldığını açıkladı. Bolton ve Trump’ın Afganistan dahil olmak üzere bazı dış politika başlıklarında görüş ayrılıkları yaşadıkları biliniyordu. Başkan Trump yeni ulusal güvenlik danışmanının kim olacağını gelecek hafta açıklayacağını belirtti.

Başkan Trump Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’ın istifasını istediğini ve Bolton’ın da istifasını bu sabah sunduğunu Twitter’dan paylaştığı mesajda duyurdu.

Başkan Trump “John Bolton’ı dün gece artık Beyaz Saray’da hizmetlerine ihtiyaç duyulmadığı konusunda bilgilendirdim. Yönetim içerisinde başkaları gibi Bolton’ın önerilerinin çoğuyla güçlü şekilde görüş ayrılığı yaşadım. Bu nedenle istifasını istedim. O da bu sabah istifasını sundu. Hizmeti için John’a çok teşekkür ediyorum. Önümüzdeki hafta yeni Ulusal Güvenlik Danışmanını belirleyeceğim” diye yazdı.


John Bolton Trump’ın göreve geldiğinden bu yana üçüncü ulusal güvenlik danışmanı. İlk ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn çok kısa süre görevde kaldıktan sonra Rus yetkililerle temaslarının içeriği konusunda yalan söylediğinin ortaya çıkmasının ardından istifa etmek zorunda kalmıştı.

Bir sonraki Ulusal Güvenlik Danışmanı McMaster da yine bazı başlıklarda görüş ayrılıklarının yaşanmasının ardından görevden alınmıştı.

Bolton Camp David’de Taleban’la görüşülmesine karşı çıkmıştı

Başkan Trump geçtiğimiz Mayıs ayında yaptığı bir konuşmada Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton için “John çok iyi. Bazı konularda güçlü fikirleri var ama olsun. Onu dengeleyen benim. Ondan biraz daha güvercin olan insanlar var ekibimde. En nihayetinde kararları ben veriyorum” ifadelerini kullanmıştı.

John Bolton Venezuela, Kuzey Kore ve Afganistan konularındaki agresif tutumuyla biliniyordu. Bolton’ın son olarak Trump’ın Taleban temsilcilerini Camp David’e davet etmesine ve orada görüşmelerin yapılması fikrine Başkan Yardımcısı Mike Pence ile birlikte karşı çıktığı biliniyordu.

Pompeo’dan Bolton değerlendirmesi: “Başkan istediği personelle çalışma hakkına sahiptir”

Başkan Trump’ın John Bolton’ın görevden alındığını Twitter mesajıyla paylaşmasından 1 saat önce, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Maliye Bakanı Steve Mnuchin ve John Bolton’ın Beyaz Saray’da 3’lü bir basın toplantısı yapacakları duyurulmuştu.

Beyaz Saray’da başkanlık kararnamesiyle terör örgütlerine yeni yaptırımların açıklandığı basın toplantısında sadece iki bakan, Pompeo ve Mnuchin kürsüye çıktı. Basın toplantısına ise Bolton’ın görevden alınması damga vurdu.

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’ya Bolton’ın görevden alınmasına atfen “Haberiniz var mıydı?” diye soruldu. Mike Pompeo, “Bolton ile görüş ayrılığı yaşadığımız bazı politka başlıkları oldu. Ben hiçbir şeye şaşırmam. Sadece bu konu için söylemiyorum. Biz Başkan’la çok yakın çalışırız” şeklinde konuştu. ABD Dışişleri Bakanı Pompeo John Bolton’ın görevden alınmasıyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede “Başkan istediği personelle çalışma hakkına sahiptir” ifadelerini kullandı.

“Kimse Trump’ın dış politikasının değişeceği fikrine kapılmasın”

Pompeo ve Mnuchin’e John Bolton’ın görevden alınmasıyla birlikte İran konusunda daha yumuşak bir politika benimsenip beninsenmeyeceği soruldu. Pompeo, “Yabancı ülkelerin liderleri yönetimden bir yetkilinin ayrılmasıyla Trump’ın dış politikasının değişeceği fikrine kapılmasın” yanıtını verdi.

Pompeo’ya “Trump-Ruhani görüşmesi öngörüyor musunuz?” sorusuna da “Evet. Başkan kendisiyle önkoşulsuz olarak görüşebileceğini ifade etti” yanıtını verdi.

ABD Maliye Bakanı Steve Mnuchin de Trump yönetiminin İran’a yönelik maksimum baskı poltikasının devam edeceğini belirtti.