TSK: Afrin’e Kürtçe ve Arapça bildiri atıldı

0
afrinucak
afrinucak

Türk savaş uçakları, Afrin’de hem siviller hem de YPG’li teröristler için havadan bildiri attı.

‘Değerli Afrinli Kardeşlerimiz’ ifadesiyle başlayan ilk bildiride, sivillere hitaben “Teröristlerden, terörist mevzi ve barınaklarından uzak durun. Sizi ve çocuklarınızı kalkan olarak kullanmalarına izin vermeyin. Afrin’den ayrılmak isteyenler, TSK’nın garantisi altında olacaklardır. TRT radyosu dinleyin” denildi.

Londra merkezli uluslararası örgüt, Afrin merkezinden yüzlerce ailenin bu gece yarısı otobüs ve araçlarla ayrılmayı başardığını duyurdu. TSK ise, teröristlerin aksi yöndeki çabalarına rağmen kentten ayrılan sivillerin engelleri kazma-kürek ve elleriyle aştığı bir video paylaştı.

Bugün alınan köyler: Şeyh Bilal, Calğam, Cerhatlı, Kassem, Yukarı Meski, Aşağı Meski, Çoban ve Kurdan. Ayrıca stratejik önemdeki dört tepe de el değiştirdi.

Afrin’e su sağlayan 17 Nisan/Meydanlı Barajı’nın etrafındaki tüm köyler YPG’lilerden alındı, böylece baraj teröristlerden temizlenmiş oldu.

Toplantı halinde olan YPG’nin üst düzey yöneticilerini hedef alan hava harekâtında Abdurrahim İbrahim ve yardımcılarının öldüğü bildiriliyor. TSK, bu sabah etkisiz hale getirilen toplam terörist sayısının 3 bin 530’a çıktığı bilgisini verdi.

11.40 : TSK: Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, dost ve kardeş Afrin halkına yönelik aşağıdaki bildiri Arapça ve Kürtçe olarak havadan atılmıştır.

11.15 : Cinderes bölgesindeki Çoban ve Kurdan köyleri de alındı.

10.30 : Anadolu Ajansı: Afrin’in Yukarı Meski ve Aşağı Meski Köyleri ile stratejik öneme sahip 524 ve 544 rakımlı tepeleri teröristlerden temizlendi.

10.25 : Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, gece yarısı yüzlerce ailenin Afrin’den kaçmayı başardığını duyurdu. Reuters haber ajansı, kent merkezinden ayrılan otobüs ve araçların Suriye rejimi kontrolündeki Nubul Zehra köyüne geçtiği bildiriliyor.

09.45 : TSK: Zeytin Dalı Harekâtı’nda etkisiz hale getirilen terörist sayısı 3 bin 530.

09.30 : Batıdaki Raco bölgesinde Şeyh Bilal, Çalkam, Çarkatlı/Cerahatlı ve Kasem köyleri ile iki tepe el değiştirdi.

09.15 : TSK, teröristlerin aksi yöndeki çabalarına rağmen kentten ayrılan sivillerin engelleri kazma-kürek ve elleriyle aştığı bir video paylaştı.

08.40 : Jetler Afrin merkezinde toplantı yapan YPG karargahını vurdu. Hava harekâtında üst düzey terör komutanlarından Abdurrahim İbrahim ve yardımcıları öldürüldü. Türk topçuları da Afrin merkezdeki hedefleri vuruyor.

08.35 : Afrin’e su sağlayan 17 Nisan/Meydanlı Barajı’nın etrafındaki tüm köyler YPG’lilerden alındı, böylece baraj teröristlerden temizlenmiş oldu. Zeytin Dalı Harekâtı’nda dün kurtarılan köy sayısı 15.

08.20 : Afrin’in güneyine açılan güvenli koridordan binlerce sivil göç ediyor. Uluslararası gözlemciler, bir günde 30 bin sivilin kentten ayrıldığını duyurdu.

08.15 : ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın Trump tarafından kovulmasıyla Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile 19 Mart’ta yapılacak toplantı ertelenmişti. 21 Mart’ta üst düzey Türk ve Amerikalı yetkililerin masaya oturması planlanıyor.

08.00 : ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, “Türkiye ile Menbiç konusunda birçok görüşme yapıyoruz. Geçen hafta Türk yetkililerle bir buçuk gün süren toplantılar yaptık. Bir anlaşmaya varmak için halen çalışıyoruz” dedi.

07.35 : Raco’da YPG’li teröristlerin cephaneliği bulundu. Türk özel kuvvetler askerlerinin ulaştığı cephanelikte kullanıma hazır çok sayıda ağır silah var.

07.20 : ABD Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Korgeneral Kenneth F. McKenzie, bazı YPG’li teröristlerin Afrin’e gitmesi üzerine birçok cepheye asker takviyesi yaptıklarını açıkladı. Terör örgütü IŞİD’e karşı operasyonların yavaşladığı bilgisini veren McKenzie, asker sevk edilen yerler arasında Suriye’nin güneyi ve Menbic’i saydı.