Türkiye yağmalanmış eski eserlerin iadesini talep ediyor

0

Al Jazeera’nın haberine göre, yurtdışındaki müzelerde Türkiye’den giden en az 150.000 parça hazine olduğu varsayılıyor.

Geçen yıl Ekim ayında Avrupa ve Kuzey Amerika’daki müzelerdeki özel koleksiyonlarda bulunan hazineleri kurtarma görevini üstlenen meclis komisyonu kurulmuştu. Bununla ilgili olarak, komisyon, geçtiğimiz günlerde Avrupa’ya eserlerin geri dönüşü için baskı yapmaya gitti.

Konuyla ilgili görüş bildiren, Ankara Üniversitesi klasik arkeoloji müdürü Prof. Dr. Kutalmis Gorkay, ”19. yüzyılda Fransız, İngiliz ve Alman arkeologlar birbirleriyle rekabet halindeydiler çünkü müzelerini doldurmaya çalışıyorlardı.” dedi.

Görkay açıklamasında, daha önce Osmanlı döneminden bu yana eserler için özel koleksiyoncuların ödediği büyük meblağların amatör kazıyıcıları motive ettiğini ifade etti. Gorkay’a göre, günümüzde teknoloji sayesinde, eski mezarların ve tapınakların düzensiz şekilde yağmalanmasında artış yaşanmakta.

Anadolu, antik anıtlarla ve gömülü hazineyle izlerini bırakan düzinelerce uygarlığa ev sahipliği yapmakta. Asurlular, Hititler, Rumlar, Frigler, Lidyalılar, Karyalılar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar bir zamanlar Anadolu’ya ev sahipliği yapan kültürlerden ise sadece birkaçı..