Türkiye’ye hakaret eden BAE Dışişleri Bakanı yine saçmaladı

0
baebakan
baebakan

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dşişleri Bakanı Abdullah bin Zayed al Nahyan Türkiye karşıtı açıklamalarını sürdürüyor. Birleşik Arap Emirlikleri ile Türkiye arasında Fahrettin Paşa krizinin arkasındaki isim olan Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed, “BAE ve Mısır, İran, İsrail ve Türkiye’nin saldırganlığıyla karşı karşıya” dedi.

Ocak ayının başında skandal bir tweet ile Türkiye gündemine oturmuştu Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed. Türkleri 1016 yılında suç işlemekle suçlayan Iraklı bir Twitter kullanıcısının paylaşımını kendi Twitter sayfasında paylaşan Zayed, paylaştığı mesajda, Fahrettin Paşa’nın suç işlediğini ve Araplardan para ve değerli yazmalar çaldığını iddia ediyordu. Ankara ile Abu Dabi arasında tansiyonun yükselmesine sebep olan Zayed, yeni bir açıklama ile adeta saldırganlaştı.

Mısırlı mevkidaşı ile Dubai’de bir araya gelen Zayed, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin İran, İsrail ve Türkiye’nin Arap bölgesinde saldırgan bir tutum sergilediğini öne sürdü. İngilizce yayın yapan yerel gazete Asharq Al Awsat, Zayed’in, “İran’ın ve Türkiye’nin Suriye’de bulunması işleri karıştırdı” yorumunu yaptığını yazdı. Gazetenin haberinde Mısır Dışişleri Bakanı Sami Şükür’ün Suriye krizinin Cenevre’de çözüleceğini ima ettiği belirtildi.
Al-Nahyan, daha önce Türkiye ve İran’ın Suriye devletinin egemenliğini azaltmaya çalıştığını ve bu iki ülkenin Suriye’den elini çekmesi gerektiğini söylemişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Al Nahyan’ın açıklamalarına sert tepki göstermişti.

Zayed, Türkleri 1916 yılında suç işlemekle suçlayan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef alan Iraklı bir Twitter kullanıcısının paylaşımını kendi Twitter sayfasında paylamıştı.

Arapça tweetde Fahri Paşa adında bir Türk subayının suç işlediği, Araplardan para ve değerli yazmalar çaldığı iddia ediliyordu.
Bu gelişmelerin ardından, çöl kaplanı lakabıyla Medine’yi İngilizlere karşı savunan Fahreddin Paşa’nın ismi ve imza attığı savunma Ankara’da Birleşik Arap Emirliklerinin Ankara Büyükelçiliği’nin olduğu caddeye verilmişti.