Ünlü işadamı Kamhi davayı kaybetti… New York’taki evi eski ortağa geçti

0

Alman beyaz eşya devi BSH, eski ortağı Jak Kamhi’ye karşı açtığı tazminat davasını kazandı. 5 yıl önce hakem heyetine taşınan davayı kazanan BSH, tahkim kararının uygulanması için New York Bölge Mahkemesi’nde de olumlu sonuç aldı. 3 hafta önce çıkan kararla birlikte BSH, Kamhi’nin 3 milyon dolarlık malikânesinin yeni sahibi oldu.

Ünlü işadamı Jak Kamhi (93) ile BSH Hausgeräte GmbH arasında 2013 yılından bu yana uluslararası mahkemelerde görülen davanın gerisinde,Ünlü işadamı Kamhi davayı kaybetti… New York’taki evi eski ortağa geçti

taraflar arasında anlaşmazlıkla biten ortaklık süreci yatıyor. Kamhi ailesi, BSH Profilo Elektrikli Gereçler Sanayi AŞ’deki yüzde 25 hissesini 2003 yılında satarak BSH ile olan ortaklığa son vermişti. Ortaklık 15 yıl önce sona erse de taraflar arasındaki anlaşmazlık devam etti.
BSH, Jak Kamhi’ye karşı 7 Ekim 2013’te İsviçre’deki Uluslararası Ticaret Odası Uluslararası Hakem Heyeti’nde dava açtı. Şirket anılan davada Kamhi’den tazminat talebinde bulundu. Yapılan yargılama sonrası karar 6 Şubat 2017 günü çıktı. Çıkan karar, Kamhi’nin 544.230 dolar ve 1.900.487 Euro’yu, faizi ile BSH’e ödemesi yönünde oldu.

Tahkim kararının uygulanabilmesi için BSH avukatları bu kez yeni bir dava açtı. 28 Temmuz 2017 tarihli bu dava New York Güney Bölge Mahkemesi’nde açıldı. Anılan davada, Tahkim kararının ABD’de tanınması talep edildi. BSH adına mahkeme sunulan evrakta Jak Kamhi’nin İstanbul’da yaşadığı, New York’taki evini ise kiraya verdiği kaydedildi. Başvuruda, Kamhi’nin Hakem Heyeti’nin karara vardığı tazminatı ödemediği kaydedildi. BSH, bu talebin kabul edilmesi halinde, Kamhi’ye ait New York’taki malikânenin kendilerine devrini talep etti.

New York Güney Bölge Mahkemesi’nde görülen davada Jak Kamhi adına yapılan savunmada ise, hakem heyetinin verdiği kararın hatalı olduğu savunuldu.

Mahkeme yaptığı yargılama sonrası geçen 2 Mart günü kararını verdi. New York Güney Bölge Mahkemesi, yapılan yargılama sonrası Kahmi’ye ait New York’taki konuta, hakem heyetinin kararı sonucu el koyulabileceğine karar verdi. Mahkeme kararında “Kamhi cephesinin hakem heyetinin kararıyla aynı fikirde olmaması, kendisine davasını sunmak için adil bir imkân hakkı verilmediği anlamına gelmiyor” ifadesi kullanıldı. Mahkeme kararı ile Alman BSH, Kamhi’nin New York’un en önemli bölgelerinden Manhattan’da bulunan evinin yeni sahibi oldu.