Virüs yayan sivrisinekler şoke etti

0

Çinli bilim insanları, dang humması ve Zika virüslerini yayan sineklerle ilgili çalışmalarında akılalmaz bir gerçeği keşfettiler. Hastalık yayan bu sivrisineklerin taşıdıkları virüslerin daha çok yayılmasını sağlamak için vücutlarımızla oynadıkları ortaya çıktı… Bir grup Çinli araştırmacı, Dang humması ve Zika humması virüslerinin, sivrisineklerin virüsleri geçirmesini daha çekici hale getirmek için konakçılarının (insanların) kokusunu manipüle edebildiğini buldu.

Dün, Cell çevrimiçi dergisinde yayınlanan bulgu, süreci kesintiye uğratmak ve potansiyel olarak başkalarına Virüs bulaştırma riskini azaltmak için Sivrisinek vektörlü hastalıkları bir vitamin takviyesiyle kontrol etmenin de yolunu açmış oldu.

Ateş, kızarıklık ve bazen ölüme neden olan dang virüsü, sivrisinekler tarafından tropikal bölgelerde yayılıyor ve her yıl 50 milyondan fazla vaka meydana geliyor. Zika Virüsü, hamile bir kadın enfekte olduğunda beyin veya sinir sistemi komplikasyonlarına ve doğum kusurlarına neden olabilir. Tropikal bir iklimde hastalık, enfekte konakçı hayvanları ısıran, kendilerine bulaşan ve virüsü gelecekteki ısırıklarla bulaştıran sivrisinekler tarafından yayılır.