YouTube Donald Trump’ın Kanalını Yeniden Erişime Açtı

0

YouTube eski Başkanı Donald Trump’ın kanalındaki kısıtlamaları kaldırdığını açıkladı. 6 Ocak 2021’deki Kongre baskınından sonra sosyal medya platformu YouTube, Trump’ın kanalını askıya almıştı. 2024’teki başkanlık seçimi için adaylığını açıklayan Trump, şimdi siyasi bağış toplamak ve destekçilerine erişmek için önemli araçlara sahip. YouTube sınırlamasının kaldırılmasıyla birlikte Trump, üç büyük sosyal medya platformundaki 146 milyon takipçisine ulaşabilecek. Youtube, Trump’ın kanalındaki sınırlamayı kaldırmasıyla ilgili Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Seçimlerin yaklaştığı bir sırada, gerçek dünyadaki şiddet konusunda devam eden riskleri dikkatle değerlendirirken, bir yandan da seçmenlerin önde gelen adaylardan eşit şekilde haber alma şansı arasında denge kuruyoruz” ifadelerini kullandı.

Meta, bu yılın başlarında Trump’ın Facebook ve Instagram hesaplarını tekrar açarken, eski başkanın Twitter hesabı da geçen Kasım’da platformun yeni sahibi Elon Musk tarafından kullanıma açıldı. Trump’ın kampanya ekibi, yorum talebine henüz yanıt vermedi. Video paylaşım platformu YouTube, 2021’de Trump destekçilerinin Kongre’de Joe Biden’ın başkanlığının tasdiki oturumu sırasında binaya baskın düzenlemesinin ardından şiddeti özendirme politikasını ihlal ettiği gerekçesiyle Trump’ın hesabını kaldırmıştı.

Manhattan Bölge Savcılığı’nın Trump hakkında iddianame açıklamasının beklendiği bir dönemde eski başkan, 2016 seçimlerinde yoğun bir şekilde kullandığı sosyal medya hesaplarına yeniden erişim kazandı. Trump ve destekçileri, savcılığın suçlamalarının siyasi güdümlü olduğunu söylüyor. Eski başkan Meta’nın sahip olduğu platformlarda ve Twitter’da henüz bir paylaşımda bulunmadı. Bunun yerine Trump, 2021’in sonlarında kurduğu ve yaklaşık 5 milyon takipçiye sahip olduğu Truth Social platformunu kullanmaya devam ediyor. Trump’ın YouTube ve diğer platformlara dönmesine karşı çıkanlar, eski başkanın Truth Social’daki mesajlarını, hesaplarının askıya alınmasına neden olan risklerin hala varolduğunun kanıtı olarak gösteriyor.

Trump ayrıca, New York yönetiminin açtığı 250 milyon dolarlık bir sivil dolandırıcılık davasıyla karşı karşıya. Davada, Trump’ın bankalar ve sigortacılardan daha iyi şartlar elde etmek için iki yüzden fazla varlık değerlendirmesini ve net servetini manipüle eden on yıllık bir planın olduğu iddia ediliyor. Trump davayı ‘cadı avı’ olarak nitelendiriyor. Bugün sınırlamanın kaldırılmasının ardından bazı kullanıcılar, Trump’ın iki yıl önce yayınladığı son YouTube videosunun altına yorum yaptı.