Bebek maması krizi! Avrupa’dan bebek maması sevkiyatı…

0

Bir süredir bebek mamasında tedarik sıkıntısı yaşanan ABD’ye Avrupa’dan ilk sevkiyat gerçekleşti. Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, Başkan Joe Biden’ın Güney Kore’den Japonya’ya uçarken gazetecilere, Avrupa’dan 35 bin kilodan fazla bebek mamasının uçakla Indianapolis kentine taşındığını söylediği bilgisini paylaştı. Bu hafta içi Almanya’dan bebek mamalarını taşıyan uçakların gelmeye devam edeceği ve en kısa sürede dağıtımına başlanacağı söylendi.Beyaz Saray Ulusal Ekonomik Konseyi Direktörü Brian Deese, yaptığı açıklamada, mama sevkiyatının “önümüzdeki günlerde kademeli bir rahatlama” sağlayacağını ifade etti.

ABD'deki bebek maması krizine Avrupa çözümü: İlk sevkiyat ulaştı

Pudra içerikli bebek maması nedeniyle 4 bebeğin ağır hastalanması ve 2’sinin yaşamını yitirmesinin ardından FDA, Abbott’un Michigan’daki tesisinde inceleme başlatmıştı. Fabrika, şubat ayında bakteri riski nedeniyle kapatılırken, bazı ürünler “güvensiz” olduğu gerekçesiyle toplatılmıştı. Tedarik zincirindeki aksamaların da etkisiyle zirve yapan “bebek maması krizi” nedeniyle aileler son aylarda raflarda bebek maması bulmakta zorlanırken üreticiler de tam kapasite çalışmalarına rağmen yoğun talebe yetişemediklerini bildirmişti. Konu Beyaz Saray’ın da gündemine gelirken, Başkan Joe Biden bebek maması krizinin çözümü için ülkenin en büyük üreticileri ve perakendecileri ile bir araya gelmişti.

ABD'de bebek maması krizi: Avrupa'dan ilk sevkiyat gerçekleşti

Bebek maması üreticisi Abbott 17 Mayıs’ta, bakteri riski nedeniyle kapatılan fabrikasının yeniden açılması için Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) ile anlaşmaya varıldığını duyurmuştu. FDA’nın başlangıç gereksinimlerinin karşılandığını onaylamasının ardından şirketin üretime iki hafta içinde yeniden başlayabileceği; ürünlerin raflardaki yerini almasının 6-8 haftayı bulacağı aktarılmıştı.