Boeing 777 modeli uçakları geçici olarak hizmetten alındı

0

Amerika Birleşik Devletleri’nin ve dünyanın en büyük uçak üreticilerinden Boeing şirketi, Cumartesi günü Denver üzerinde uçarken motoru yanan ve yere parçalar saçan 777 model uçaklarının tümünün uçuştan alınmasını tavsiye etti.

İngiltere de incelemeler sonuçlanıncaya kadar Boeing 777 modeli uçakları geçici olarak hava sahalarından yasakladı.

Şirket gereken incelemeler tamamlanana dek kullanımdaki 128 uçağın tümünün hizmetten kaldırılmasını istedi.

Amerikan havayolu şirketi United Airlines ve Japonya’nın önde gelen iki havayolu şirketi şu ana kadar aynı motorun kullanıldığı 56 uçağı yere indirdi.

Cumartesi günü United Airlines’a ait 328 sefer sayılı yolcu uçağı, motorunda meydana gelen arıza nedeniyle Denver havaalanına acil iniş yapmak zorunda kalmış, 231 yolcudan yaralanan olmamıştı.

Boeing şirketinin açıklamasında “Soruşturma sonuçlanana kadar, 69’u hizmette ve 59’u depoda olan, Pratt & Whitney 4000-112 motoruyla uçan tüm 777 uçaklarının faaliyetlerinin durdurulmasını tavsiye ediyoruz” denildi.

Motoru yapan Pratt & Whitney firması da soruşturmaya katılmak üzere bir uzman heyet gönderdiğini bildirdi.

ABD Federal Havacılık Dairesi (FAA) 777 modelini kullanan tek Amerikan şirketinin United Airlines olduğunu, diğer uçakların Japonya ve Güney Kore havacılık şirketleri tarafından kullanıldığını söylüyor.

Uçuşta 6 adet, depoda 10 adet 777 model uçağı olan Korean Air hava yolu şirketi Güney Kore makamlarından, alınacak önlemlerle ilgili talimat beklediğini bildirdi.

Cumartesi günü neler yaşandı?

United Airlines’a ait Denver-Honolulu seferini yapan uçakta 213 yolcu ve 10 mürettebat vardı.

Uçak arızanın ardından Denver havaalanı’na geri döndü. Yerel saatle Cumartesi günü öğlen yaşanan olayda yaralanan olmadığı bildirildi.

FAA, kalkıştan kısa bir süre sonra uçağın sağ motorunda bir arıza meydana geldiğini açıkladı.

Yolcular, kalkıştan kısa bir süre sonra “büyük bir patlama” duyduklarını aktardı.

Yolculardan David Delucia, “Uçak şiddetle sallanmaya başladı. İrtifa kaybettik ve hızla aşağı inmeye başladık” dedi.

Delucia, uçağın düşmesi halinde kimliklerinin tespit edilebilmesi için eşiyle birlikte cüzdanlarını çıkartıp ceplerine koyduklarını da sözlerine ekledi.

İnternette yayınlanan görüntülerde motordan duman çıktığı görülüyor. Uçağın içinden çekildiği söylenen bir videoda, motorun dış kabuğunun çıktığı ve yanmakta olduğu görülüyor.

Jet motorlarının arıza yapmasına pek sık rastlanmıyor. Ancak pervane kanadı gibi döner bir parça ve dış kabuğun kırılması veya delinmesinden kaynaklanan arızalar zaman zaman görülüyor.

Uçağın motoruna ait olduğu düşünülen parçalar ise havaalanına yakınlarındaki Broomfield bölgesinde evlerin bulunduğu alana düştü.

Soruşturma süreci

FAA, yapılacak soruşturmaya ek olarak Boeing 777 uçaklarının daha sık denetlenmesini istedi. Pazar günü motor ve uçak şirketlerinden yetkililerle görüştükten sonra, ilk incelemeler ışığında, sadece bu modelde kullanılan Pratt & Whitney 4000 motorlarına özgü içi boş pervane kısmının daha sık aralıklarla kontrol edilmesi gerektiği sonucuna vardığını açıkladı.

Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu tarafından yapılan ilk incelemede de hasarın çoğunun sağ motorda meydana geldiği ve burada iki pervane kanadının kırıldığı ve diğer kanatların da zarar gördüğü tespit edildi. Uçağın gövdesindeki hasarın minimal olduğu söylendi.

Bu motor kazası 346 kişinin hayatını kaybettiği iki kazadan sonra 737 Max modeli uçakları 18 ay hizmetten kaldırılan Boeing için yeni bir darbe oldu.