Cem Uzan Türkiye’ye dönüyor

0

Gazeteci Sabahattin Önkibar, Oda TV’de yayınlanan yazısında uzun yıllardır Fransa’da yaşayan Cem Uzan ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini aktardı.

Bir dönem Star Gazetesi Ankara Temsilciliği görevini yürüttüğünü hatırlatan Önkibar, Uzan ile tanışıklığının bu döneme dayandığını söyledi

Sohbetin off the record (yazılmamak kaydıyla) ve on the record (yazılmak kaydıyla) olarak ikiye ayrıldığını belirten Önkibar, Uzan’ın ifadelerinden bazı başlıkları okurlarına aktardı;

– İki ay içinde ülkeme döneceğim

– Cumhurbaşkanlığı yarışına katılmak için sokağa çıkıp güçlü bir demokratik seçenek yaratacağım

– Bundan sonda tek misyonum ve yaşama nedenim, ülkeme ve milletime hizmet

– Geçmişte olduğu gibi yine yolumu keserlerse hapse girmekten imtina etmem

Önkibar, Uzan’ın yaşadığı yargısal sorunlarla ilgili de “Hiçbir sorun yok. Dönüyorum ve aklanacağım…Zaten milletimiz vicdanında bizi hiç mahkûm etmedi. Zira bize yapılanın siyasi ve emperyal operasyon olduğu çok net ve toplum bunun farkında.” iddialarında bulunduğunu aktardı.

CEM UZAN KİMDİR?

Cem Uzan, 16 Aralık 1960’da Sakarya’da doğdu. İstanbul Alman Lisesi’nden mezun olduktan sonra ABD’de Pepperdine Üniversitesi İşletme Bölümü’nde okudu.

Türkiye’de ilk özel televizyonu (Star TV) daha sonra Türkiye’nin ilk ve tek %100 Türk’e ait olan telekomünikasyon şirketini (Telsim) kurmuştur. Sahibi olduğu Star gazetesi, kısa sürede Türkiye’de en çok satan gazetelerden biri olmuştur.

2002 yılında siyasete atılan Uzan, Genç Parti’nin kurucusu ve ilk genel başkanıdır. Parti kurulduktan üç ay sonra katıldığı 3 Kasım 2002 genel seçiminde %7,25 oranında oy aldı. Genç Parti, 22 Temmuz 2007 genel seçiminde %3.03 oy oranı almıştır. İki seçimde baraj altında kalan Genç Parti milletvekili çıkaramamıştır.

2. Ergenekon iddianamesinde, Şener Eruygur’u askeri darbeye teşvik ettiği iddia edildi. Daha sonra ise, Eylül 2009’da gizli yollardan Türkiye’den kaçtı. Bir süre Interpol tarafından arandıktan sonra, 12 Ekim 2009’da, Fransa’ya yaptığı siyasi sığınma başvurusu kabul edildi.

4 çocuk babası olan Uzan, 2009 yılından beri Fransa’da yaşamaktadır. Bir müddet ara verdiği iş hayatına 2014 yılında geri dönmüştür.