Erdoğan: 3 Türk vatandaşı yaralandı, katil bildirisinde şahsımı ve ülkemizi hedef aldı

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde iki camiye Cuma namazı sırasında düzenlenen silahlı saldırılarda 3 Türkiye vatandaşının yaralandığını açıkladı.

Erdoğan, Gaziantep’te yaptığı 31 Mart Yerel Seçim mitingindeki konuşmada, saldırganın yayımladığı manifestoda “şahsını hedef aldığını” da kaydetti.

Bu alçak, bu katil bir de bildiri yayınlamış. Bu bildiride tüm Müslümanlar ile birlikte, ülkemizi, milletimizi ve şahsımı hedef alıyor. Neymiş, Boğaz’ın Avrupa yakasına geçmeyecekmişiz. Yoksa ne olurmuş, İstanbul’a gelip, hepimizi öldürür, bizleri topraklarımızdan sürer, Ayasofya’yı minarelerden kurtarırlarmış. Bu ifadeler kafalarda ve kalplerde yaşatılan heveslerin ifadesi.”
Saldırganın manifestosunda Türkiye ve Erdoğan ile ilgili neler söyleniyor?
Yeni Zelanda’da iki camiye Cuma namazı sırasında düzenlenen saldırıları, Brenton Tarrant ismini kullanan bir kişi sosyal medya hesabından canlı yayınladı. Bu kişi, ‘Büyük Yerdeğiştirme’ isimli 74 sayfalık bir manifesto da yayımladı.

Manifestoda kendisini “sıradan bir Avustralyalı” olarak tanımlayan bu kişi, okumayı sevmediği için üniversiteye gitmediğini ve bir kebap dükkanında çalıştığını söylüyor.

Manifestoda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Londra’nın Müslüman Belediye Başkanı Sadıq Han’ın da öldürülmesi çağrısı yapılıyor.

Müslümanların Batı kültürünün hakim olduğu ülkelerde yaşamalarına karşı çıkılan manifestoda, Erdoğan ‘savaştan medet uman bir lider’ olmakla suçlanıyor, Avrupa’da yaşayan Müslümanlar ise Erdoğan’ın “etnik askerleri” olarak tanımlanıyor.

Manifestoda, Türkiye’de yaşayanların Boğaz’ın Avrupa yakasından çekilmeleri, aksi takdirde öldürülecekleri uyarısı yapılıyor.

Manifestoda ayrıca Ayasofya’nın “minarelerinden arındırılarak” yeniden Hristiyanların olacağı öne sürülüyor.