Karga istilasına uğradı! Binlercesi üşüştü…

0

California’da bir sahil kasabasında, Covid salgını sırasında yuva yapan binlerce kargayı korkutup kaçırmak için lazer kullanılması planlanıyor. Sunnyvale Belediye Başkanı Larry Klein pazar günü yaptığı açıklamada kargaların onlarca yıldır kasabada yuva yaptığını fakat artık bunun bir sorun haline geldiğini söyledi.

Kargalar diğer kuşlara göre neden daha zeki? Araştırma ortaya koydu! - CHIP  Online

Klein, San Francisco’nun yaklaşık 65 km güneydoğusundaki kasabayı mesken tuttuğu tahmin edilen yaklaşık 1000 kargaya dair açıklamasında “Sokaklar karga kakasıyla doldu” dedi. Kasaba sakinleri de gün içinde ortadan kaybolan kargaların, yiyecek atıklarıyla beslendikleri ve kaldırımlara pisledikleri gece vakti geri döndüğünü söyledi.

Yüzlerce karga gökyüzünde süzüldü

Kasaba sakinlerinden Frank Hampton,”Şemsiyenin altında olmadığım sürece evde kalacağım” dedi. “Kasaba, kuşların yeni bir yer bulması için her şeyi denedi ancak tüm başarılar kısa sürdü.” Hafta sonu açıklanan planlara göre yakında üç belediye çalışanı, her gece bir saat boyunca kargalara lazer tutacak. Kuşları başka yerlere yuva yapmaya teşvik etmek için sesler de çalınacak.

Klein, her biri yaklaşık 20 dolara mal olan ve doğancı tutmaktan daha ucuza geldiği bildirilen lazerler için “En önemli olay, onları yeterince rahatsız ederek çoğunun yeni yuva bulmasını sağlamak” dedi. Yetkili, “Daha önce bir doğanımız vardı, bir şahindi fakat sınırlı başarı elde edildi ve kargalar geri döndü” dedi.

Tekirdağ'da karga istilası

Bu, kasabaya pahasına uğraşmak zorunda olduğumuz bir sağlık sorunu, yani ucuz bir çözümümüz varsa, denemememiz için hiçbir neden yok, değil mi? 2018’de 30 bine yakın kuşu yerinden etmeye çalışan Rochester gibi başka yerlerindeki şehirler de benzer teknikleri denemişti.

Karşılaştırıldığında, Sunnyvale’deki karga popülasyonu çok daha düşük. Öte yandan yaban hayatı uzmanları, lazer planlarının kargaların kasabayı terk etmesini sağlamada yeterli olmayabileceği uyarısında bulundu. Kuşbilimci Kevin J. McGowan, The Times’a açıklamasında şunları söyledi:

Muş haberleri Muş'ta kargalar ekili alanlara zarar veriyor - 11 Temmuz 2016

Gençler ve Covid gibiler. Bir araya gelmelerini engelleyemezsiniz. Sunnyvale Belediye Başkan Yardımcısı Alysa Cisneros ise pazartesi paylaştığı bir tweette şu ifadelere yer verdi: Az önce bana kargaları gerçekten uzaklaştıramazsak, Sunnyvale’de yıllık karga festivali düzenlenmeye başlanması önerildi. Gelir miydiniz? Ankete katılanların yüzde 87’den fazlası Belediye Başkan Yardımcısı’na geleceklerini söyledi.