Küresel piyasalar negatif seyirde ilerliyor

0

Fed’in enflasyonu düşürmek için kullandığı politika faiz oranındaki artışın beklenenden yüksek olacağı endişesi piyasalara yön veriyor.
ABD’nin ekonomi verileri ve Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararları küresel piyasaların üzerinde çok etkili. Geçen hafta cuma günü açıklanan ve Fed’in enflasyon göstergesi olarak dikkate aldığı çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi aylık yüzde 0,6 ve yıllık yüzde 4,7 artarak beklentileri aştı.

Söz konusu verinin ardından para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in 75 baz puan daha faiz artışına gideceğine kesin gözüyle bakılırken, artırımların mart, mayıs ve haziran ayındaki toplantılarda 25’er baz puan şeklinde yapılacağı öngörülüyor. Dolar/TL ise yatay seyirle 18,8791’den kapanmasının ardından bugün bankalararası piyasanın açılışında 18,8690 seviyesinde işlem görüyor.

Analistler, bugün yurt içinde ekonomik güven endeksi ve dış ticaret dengesi, yurt dışında ise dayanıklı mal siparişleri, bekleyen konut satışları ve Dallas Fed imalat sanayi endeksinin takip edileceğini belirtiyor.