Macron’un, Hitler’e benzetildiği afişler

0

Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Adolf Hitler’e benzetildiği afişleri asan Michel-Ange Flori adlı vatandaşı yargıya şikayet etti.

Macron’un isteğiyle Paris’ten bir hukuk firması, Fransa’nın güneyinde, Toulon ve Seyne-sur-Mer kentlerinde yol üzerinde yer alan, montajla Hitler’e benzetildiği ve “İtaat et, aşı ol!” ifadesinin yer aldığı afişleri hazırlayan Flori hakkında suç duyurusunda bulundu.

Flori’nin bugün, afişler hakkında Toulon Savcılığının “Cumhurbaşkanı’na kamusal alanda hakaret” suçlamasıyla açtığı soruşturmada ifade vermesi bekleniyor.

‘Sağlık diktatörlüğü’
Macron, bazı meslek gruplarına yönelik yeni tip koronavirüs zorunlu aşı politikasını ve sağlık ruhsatı uygulamasını yürürlüğe koyan Covid-19 ile mücadele yasası aşı karşıtları tarafından eleştiriliyor.

Parlamentodan 26 Temmuz’da geçen yasa, hastane ve bakımevi çalışanlarına, itfaiyecilere Covid-19 aşısı zorunluluğu getiriyor.

Yasa, belli etkinlik ve mekanlara girişte, Covid-19 aşısı olduğunu belgelemeyi, son 48 saatte yapılmış negatif PCR testi sonucunu göstermeyi ya da son 6 ayda hastalığa yakalanıp iyileştiğini kanıtlamayı gerektiren Covid-19 ruhsat uygulamasını konser gibi geniş katılımlı etkinliklerin yanı sıra kafe, restoran, toplu taşıma ve 50 kişiden fazla kapasiteli kapalı mekanlar ile eğlence parklarında da zorunlu hale getiriyor.

Tartışmalı yasa tasarısı, aşı karşıtları tarafından “sağlık diktatörlüğü” olarak nitelemiş, 25 Temmuz’da Fransa genelinde resmi verilere göre 160 binden fazla kişinin katıldığı gösterilerde protesto edilmişti