Rio Karnavalı Covid-19 nedeniyle 2021’de yapılmayacak

0

Her sene Brezilya’nın en büyük ikinci kendi Rio De Jenairo’da düzenlenen Rio Karnavalı’nın Covid-19 salgını nedeniyle bu sene ileri bir tarihe erteleneceği ya da tümüyle iptal edileceği açıklandı.

Dünyanın en büyük ve en ünlü karnavalı olan Rio Karnavalı normal şartlarda her sene Hristiyanlık inancındaki Büyük Perhiz bayramından hemen önce düzenleniyordu.

Rio De Janeiro Belediye Başkanı Eduardo Paes sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada, karnavalın ekonomik ve kültür açıdan önemini bildiğini ancak ülkede Covid-19’un ikinci dalgasının görüldüğünü ve aşılama çalışmalarıyla birlikte enfeksiyon dalgasının güç kazandığını dile getirerek dev organizasyonun iptal edileceğini söyledi.

Paes şu anda yaz mevsiminin yaşandığı şehirde karnavalın temmuz ayına ertelenemeyeceğinin altını çizerek, “Karnavalı 2021’in ortasında düzenlemenin bence hiçbir mantıklı tarafı yok.” diye konuştu. Rio Belediye Başkanı paylaşımına eski karnaval görüntülerinden oluşan bazı görseller iliştirdi.

5 gün süren festivali izlemek için her sene 2 milyon yabancı turist geliyor
Güney Amerika’nın en büyük ülkesi ve ekonomisi konumunda olan Brezilya’ya Rio Karnavalı’nı izlemek için her sene yaklaşık 2 milyon yabancı turist akın ediyor.

Festivale ülkenin en büyük 13 samba okulundan binlerce dansçı katılırken, 5 gün boyunca Rio De Janeiro sokaklarında geçit töreni ve dans etkinlikleri düzenleniyor. Normal şartlarda 2021 yılında festivalin 12 Şubat’ta start alması planlanmıştı.