Tayland’da serbest bırakılan Bahreynli futbolcu Avustralya’ya ulaştı

0

Tayland’da, ülkesi Bahreyn’de hapis cezasına çarptırıldığı için gözaltına alınan futbolcu Hakim El Araybi’yi, serbest bırakılmasının ardından geldiği Melbourne havalimanında kalabalık bir grup karşıladı.

Yaklaşık iki ay önce tatil için geldiği Tayland’da, ülkesi Bahreyn’de polis karakolunu kundaklamak suçundan 10 yıl hapis cezasına çarptırılmasından dolayı gözaltına alınan Araybi savcıların iade talebini geri çekmesinin ardından Göçmenlik Mahkemesi tarafından dün serbest bırakıldı.

İki aydır tutuklu bulunduğu Tayland cezaevinden salıverilmesinin ardından Tayland havayollarına ait tarifeli uçakla Melbourne havalimanına inen Araybi, Victoria Futbol Federasyonu yetkilileri, sendika temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, takım arkadaşları ve aile bireylerinden oluşan kalabalık bir grup tarafından ‘evine hoş geldin’ yazılı pankartlarla karşılandı.

Avustralya medyasının yoğun ilgi gösterdiği karşılamada kısa bir konuşma yapan Araybi, “Avustralya’ya teşekkür ediyorum, Avustralya’yı seviyorum, buradaki tüm insanlara, Avustralya hükümetine, beni destekleyen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Tayland’da mahkemeye ayaklarından zincirli halde getirilen 25 yaşındaki Hakeem al-Araibi (Hakim el Araybi), daha önce Bahreyn’de gözleri bağlanarak falakaya yatırıldığını anlattı. Şii toplumunun mensubu olduğunu, erkek kardeşinin de siyasi aktivist olduğunu, bu yüzden Bahreyn’in Sünni kraliyet makamları tarafından hedef alındıklarını belirtti.

Tayland’dan Bahreynli futbolcunun serbest bırakılması çağrısına ret
Avustralya’nın Melbourne şehrinde Pascoe Vale Futbol Kulübünde forma giyen Araybi, Bahreyn’de polis karakolunu kundaklamak suçundan 10 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Hakkındaki suçlamayı reddeden Araybi, bir yıl önce Avustralya’ya iltica başvurusunda bulunmuştu.
İnsan hakları örgütleri, ailesiyle Tayland’da tatil yaparken Aralık 2018’de gözaltına alınan futbolcunun serbest bırakılması için çağrı yapmıştı.
Avustralya makamları da Bangkok yönetiminden Araybi’nin serbest bırakılmasını talep etmişti.