Termik santral yasa vetosunun altında ne yatıyor?

0

Tayyip Erdoğan, görev süresinde ilk kez TBMM’den gelen bir yasada veto yetkisini kullandı. Erdoğan, çevre mevzuatı uyarınca gerekli izinler için termik santrallere 30 ay daha süre tanınmasını öngören tasarıyı veto etti.

TBMM’deki oylamada HDP ve İyi Parti ile birlikte aleyhte oy kullanan Cumhuriyet Halk Partisi, baca gazı filtresi olmayan 15 termik santrale 30 Haziran 2022’ye kadar süre tanıyan yasanın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanması halinde, Anayasa Mahkemesi’ne iptal başvurusu yapacağını açıklamıştı.

AKP’nin Merkez Yönetim Kurulu toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan AKP Sözcüsü Ömer Çelik, yasayı veto eden Erdoğan’ın yasayı uygun bulmadığını ve toplantı sırasında da uzun bir analiz yaptığını söyledi.

Cumhurbaşkanı’nın veto kararı, yasa öncesi ‘temiz hava’ hakkı kampanyası yapan çevreci örgütler tarafından da memnuniyetle karşılandı.

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, kararın, ülkenin havasının, suyunun, toprağının bu santraller tarafından daha fazla kirletilmemesi açısından umut verici olduğunu söyledi.

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, bugün Madrid’de başlayan Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi’ni ve Türkiye’nin Paris İklim Anlaşması’nı onaylamayan tek G-20 ülkesi olduğunu hatırlattı.

Karaca, “Antlaşmaya imza konulduğunda ‘gelişmiş ülke’ statüsü kabul edildiğinden Türkiye iklim fonlarından yararlanamıyor. Bu fonlardan yararlanmak için statüsünün ‘gelişmekte olan ülkeler’ statüsüne indirilmesini istiyor. Son iki zirvede Türkiye’nin bu talebi gündeme alınmadı. Bence bu hamle Madrid’le ilgili olabilir” yorumunu yaptı.

Karaca, Ömer Çelik’in Erdoğan’ın veto kararını açıklarken kullandığı “Yeni süre 2,5 yıla benzer bir süre olmamalı” ifadesine atıfta bulundu. “Bu akıllara 31 Aralık’tan önce yeniden bu meseleyi TBMM’ye getirmek isteyebilecekleri endişesini doğuruyor. Umarız süreyi azaltarak bir daha Meclis’e getirmezler’’ şeklinde konuştu.