Vodafone’un milyonlarca abone kaybetmesi bekleniyor

0

Küresel telekomünikasyon şirketi Vodafone’un Hindistan’daki birimi Vodafone Idea 2008’den bu yana 117 milyon abone kaybetti. Şirketin kötü finansal performansı milyonlarca abonenin daha ayrılmasına neden olabilir

Vodafone Group ve Hindistan’daki ortağı Aditya Birla Group, Vodafone’un Hindistan ayağı olan telekomünikasyon şirketi Vodafone Idea’nın kullanıcı tabanındaki ani erozyondan endişe ediyor.

Konuya aşina olan üst düzey yetkililer Vodafone Idea’nın mart ayına kadar iki çeyrekte yaklaşık 20 milyon aboneyi rekabete kaptırmış olabileceğini belirtiyor. Analistler şirketin 30 Haziran’da biten çeyrekte 15 milyon aboneyi daha kaybetmiş olabileceğini öngörüyor.

Yetkililerden biri, düşen rakamların, telekomünikasyon şirketinin 20 yıl boyunca düzeltilmiş brüt hasılatının (AGR) aidatlarının ödemesine Hindistan Yüksek Mahkemesi’nden izin çıksa bile, şirketin geleceğiyle ilgili ortaklar arasında tartışmalara yol açtığını söyledi. Bunun nedeni, şirketin geleceğini güvence altına almak için abone sayısındaki ani düşüşün tersine çevrilmesi gerektiğidir. Ortaklar veya diğer stratejik yatırımcılar tarafından sermaye aktarımı gerekebilir ve bunun nasıl olacağı belli değil.

Konuyla ilgili bilgi veren bir başka yetkili, “AGR konusundaki rahatlama farklı bir mesele ve bizim karşı karşıya olduğumuzu karamsar ticari beklentilerden bağımsız” diyerek, “Rakibimiz olan firmalar pazara ağırlıklarını koymaya başladılar bile” ifadelerini kullandı.

Uluslararası sigorta şirketi Axis Capital, zarar eden Vodafone Idea’nın Nisan-Haziran döneminde 15 milyon kullanıcı daha kaybetmesini bekliyor, bu dönemde rakip telekom şirketleri Reliance Jio’nun yaklaşık 6 milyon yeni abone eklemesi, Bharti Airtel’in ise abone tabanını koruması veya biraz miktar artırması bekleniyor. Analistler Vodafone Idea’nın agresif rakipleri Jio ve Bharti’nin şirketin aboneliklerini taşımak için şebeke yatırımlarını arttırdıklarını belirtiyor.

117 milyon kullanıcı kaybetti

Ağustos 2018’deki şirket evliliği sırasında 408 milyon kullanıcısıyla piyasa lideri olan telekomünikasyon şirket Vodafone Idea Mart ayı çeyrek sonuna kadar toplamda 117 milyon aboneyi kaybederek 291 milyon kullanıcıya geriledi. Vodafone Idea’nın en büyük rakipleri Jio’nun 388 milyon, Airtel’in 284 milyon kullanıcısı bulunuyor. Buna karşın Hindistan telekomünikasyon düzenleyicileri bu verilere rağmen Vodafone’un abone sayısını sıralamada Airtel’in aşağısına yerleştiriyor.

Yüksek Mahkeme Vodafone Idea’nın AGR ödemelerini 20 yıla yaymasına izin verse bile analistler telekomünikasyon şirketinin yeniden rekabetçi olabilmesi için sermaye enjeksiyonuna ihtiyaç duyacağını belirtiyor. Ancak ortaklar daha fazla sermaye enjeksiyonuna meyilli olmayabilir. Yetkililer Aditya Birla Group’un uğraşması gereken birçok mali zorluk olduğunu ve yaralı telekom şirketi için daha fazla yatırım yapmak istemeyeceğini belirtiyor.