Yeni Zelanda’daki terör saldırısına dünyadan tepkiler

0

Yeni Zelanda’da 2 camiye düzenlenen ve 49 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısına liderlerden ve uluslararası kuruluşlardan tepki gelmeye devam ediyor.
Yeni Zelanda’da iki camiye silahlı saldırı düzenlendi. Terör saldırısında 49 kişi hayatını kaybetti, 50’ye yakın yaralı olduğu belirtildi.

Silahlı saldırı Yeni Zelanda’nın ChristChurch ilçesindeki iki camide Cuma namazı sırasında gerçekleşti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan saldırıyı lanetledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, saldırıyı Twitter hesabından lanetledi. Erdoğan, “Yeni Zelanda’da Nur Camii’ne ve orada ibadet etmekte olan Müslümanlara yapılan terör saldırısını şiddetle kınıyor, faillerini lanetliyorum. Saldırıda hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum.” dedi.

Donald Trump

ABD Başkanı Donald Trump saldırı sonrası Twitter’dan yazdığı mesajda, “Yeni Zelanda’daki cami saldırısından sonra en içten dualarımı yolluyorum. 49 kişi hayatını kaybetti ve çok sayıda ölü var. ABD, Yeni Zelanda’nın yanındadır. Tanrı hepinizi korusun.” dedi.

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, 30’u aynı noktada 40 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Saldırıyı en güçlü şekilde kınadıklarını ifade etti. Saldırıda 50’ye yakın yaralı olduğu belirtildi.

Scott Morrison: Dehşete düştük