Yönetmenliğe adım atan ünlü aktris: “Hollywood çok cinsiyetçi”

0

Cannes Film Festivali’nde ilk yönetmenlik denemesi olan “Flamin’ Hot” filmini tanıtan ünlü aktris Eva Longoria, Hollywood’daki çifte standartları ve cinsiyetçiliği, özellikle de erkeklerin yönettiği filmlerle kadınların yönettiği filmlerin gişe başarılarıyla ilgili yorum yaptı.48 yaşındaki yıldız, Frito-Lay gıda şirketinde temizlikçi olarak çalışırken Flamin’ Hot’u -günümüzdeki adıyla Cheetos- icat eden Meksikalı bir göçmenin oğlu hakkındaki gerçek bir hikayeye odaklanan filmiyle ilk uzun metrajlı film yönetmenliğini gerçekleştirdi.

“ERKEKLER BAŞARISIZ OLSA DA DEVAM EDEBİLİYOR”

Latin kadın yönetmenlerden bahseden aktris, “Filmim hiçbir şekilde düşük bütçeli değildi. 100 milyon dolar değildi ama 2 milyon dolar da değildi. En son bir Latin yönetmenliğindeki stüdyo filmi ne zamandı? Sanırım 20 yıl önce… Her 20 yılda bir film çekemiyoruz.” “Sorun şu ki, bu film başarısız olursa, insanlar ‘Ah, Latin hikayeleri işe yaramıyor… kadın yönetmenler gerçekten yapamıyor’ derler. Beyaz bir erkek 200 milyon dolarlık bir filmi yönetebilir, başarısız olabilir ve bir iş daha alabilir. İşte sorun bu. Benim tek şansım var ve iki kat daha sıkı, iki kat daha hızlı, iki kat daha ucuz çalışıyorum.”

“Filmin yapımına kuşaksal travmaları da gerçekten beraberinizde taşıyorsunuz. Bu durum beni ateşledi. Kararlıydım,” diye ekledi. Longoria’nın başrollerini Jesse Garcia ve Annie Gonzalez’in paylaştığı “Flamin’ Hot” filminin prömiyeri mart ayında SXSW Film Festivali’nde yapıldı. Film, 9 Haziran’da Disney+ üzerinden izlenebilecek.